Izolacje termiczne kojarzymy głównie z budownictwem, ale ich zastosowanie jest znacznie szersze. Stosujemy je także do ochrony obiektów przemysłowych, konkretnych odcinków technologicznych, produkcyjnych, czy zbiorników, w magazynach i specjalistycznych pojazdach dostawczych. Wykorzystujemy izolacje termiczne zimnochronne i ciepłochronne. Zapewniamy dzięki nim odpowiednią temperaturę w danym miejscu, ale też redukujemy koszty eksploatacji.

Izolacje termiczne zimnochronne

Izolacje zimnochronne wykorzystujemy do zabezpieczania obiektów, w których temperatura ma pozostać odpowiednio niska. Stosujemy je nie tylko w chłodziarkach, zamrażarkach, lodówkach, czy chłodniczych samochodach dostawczych, ale też na przykład do zabezpieczania całych pomieszczeń. To chłodnie, magazyny, ubojnie, czy spiżarnie. Zbyt wysoka temperatura niszczy niektóre surowce i produkty. To oczywiście niektóre produkty spożywcze, ale też różnego rodzaju środki chemiczne i materiały. Izolacje zimnochronne stosujemy także do zabezpieczania rurociągów, instalacji klimatyzacyjnych, zbiorników do przechowywania i transportu.

Izolacje termiczne ciepłochronne

Izolacje ciepłochronne zabezpieczają obiekt przed utratą ciepła lub zabezpieczają daną przestrzeń przed przegrzaniem. Doskonałym przykładem zastosowania izolacji termicznych ciepłochronnych jest wykonywanie izolacji instalacji dostarczających ciepło. Konkretnym przykładem jest rurociąg, który dostarcza wodę lub inną ciecz podgrzaną do bardzo wysokiej temperatury do maszyny na hali produkcyjnej. Ciecz musi pozostać w odpowiednio wysokiej temperaturze; rurociąg nie powinien tracić ciepła także dlatego, że podwyższałoby to temperaturę na całej hali. Izolacja ciepłochronna pozwala w wielu przypadkach redukować koszty eksploatacji. Nie bez powodu często mówimy o termomodernizacjach, nie tylko w kontekście budynków, ale też właśnie unowocześniania obiektów przemysłowych, linii produkcyjnych, przesyłowych. Inwestujemy w oszczędność – energii, pieniędzy i naszego środowiska naturalnego.