Obecnie trudno jest sobie wyobrazić rozwój gospodarczy bez wykorzystania w przemyśle nowoczesnych rozwiązań technologicznych. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na instalacje przemysłowe, które choć zazwyczaj są ukryte przed wzrokiem, to mają bezpośredni wpływ na rozwój każdego przedsiębiorstwa oraz ułatwiają jego sprawne funkcjonowanie.

Co to jest instalacja przemysłowa?

Instalacja przemysłowa to skomplikowana i rozbudowana infrastruktura znajdująca się wewnątrz bądź na zewnątrz budynku, pojazdu lub innego obiektu przemysłowego. Jej zadaniem jest umożliwienie procesu m.in.: transportu, destylacji, odpylania, suszenia, mieszania, odparowywania i składowania mediów (wody, prądu, gazu, powietrza, paliwa, ścieków oraz innych substancji), które są potrzebne do użytku przy wytwarzaniu lub przetwarzaniu produktów. Należy też zaznaczyć, że instalacje przemysłowe przeznaczone są do obiegu mediów na terenie obiektu, w przeciwieństwie do sieci, które umożliwiają dostęp do danego medium. 
Budowa instalacji przeważnie oparta jest na systemie elementów liniowych takich jak rury czy przewody. Rurociągi służą do przepływu cieczy lub gazów. Ponadto przewód rurowy wyposażony w transport hydrauliczny lub pneumatyczny umożliwia transportowanie ciał stałych. Zazwyczaj rurociągi przemysłowe wykonane są ze specjalnych typów stali np. ocynkowanej, kwasoodpornej, nierdzewnej. Dodatkowo na instalację składają się pompy, zawory, zbiorniki, liczniki, bezpieczniki oraz inne elementy automatyki, których zadaniem jest sterowanie, monitorowanie i kierowanie całą pracą systemu. 

Przykładowe rodzaje instalacji przemysłowych

W zależności od profilu przedsiębiorstwa przemysłowego i typu wykorzystywanego medium, można wyróżnić kilka przykładowych rodzajów instalacji przemysłowych, a mianowicie:

  • Instalacje odpylające – działają w sposób filtrujący, odseparowując od zdatnego powietrza szkodliwe substancje. Dzieje się tak dzięki ciśnieniu, które pobiera zanieczyszczenia, a następnie przekazuje je do komponentów oczyszczających. Taka instalacja musi być szczelna, dlatego niezwykle ważnym aspektem jest izolacja rurociągów.
  • Stacje uzdatniające – ich celem jest usuwanie nieczystości znajdujących się np. w wodzie. Ciecz poddawana jest starannej i wieloetapowej filtracji, dzięki specjalnym filtrom uzdatniającym. Tego typu instalacje wyposażone są także w pompy i zbiorniki, które umożliwiają gromadzenie cieczy i jej odseparowywanie. Dodatkowo cały system często wymaga specjalnej izolacji termicznej, aby ciecz mogła być utrzymana w odpowiedniej temperaturze.
  • Rurociągi przesyłowe – wykorzystywane do transportu różnego rodzaju paliw np. ropy naftowej, gazu ziemnego. Medium przesyłane jest poprzez system rurociągów, które muszą być wykonane ze specjalnych materiałów, niewchodzących w reakcje chemiczne. Istotna jest także odpowiednia izolacja, która powinna chronić łatwopalne substancje przed działaniem ognia.

Jak widać po powyższych przykładach, niezależnie od rodzaju instalacji przemysłowej, niezwykle istotna jest jej izolacja, która przyczynia się do optymalizacji procesów technicznych, korzystnie wpływa na efektywność energetyczną oraz zwiększa bezpieczeństwo użytkowania. Nasza firma zajmuje się kompleksową realizacją izolacji przemysłowych i technicznych. Dysponujemy wieloletnim doświadczeniem w budowie różnego rodzaju izolacji. Nasze produkty dostosowujemy do indywidualnych potrzeb klienta oraz do charakteru instalacji. Dodatkowo oferujemy fachowe doradztwo w wyborze najlepszych materiałów izolacyjnych