Wentylacja w przemyśle spożywczym jest wyjątkowo ważna, ponieważ obowiązują dziś bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące higieny, wszelkich zasad BHP i obchodzenia się z żywnością generalnie. Przemysł spożywczy definiujemy jako dział gospodarki, który zajmuje się wytwarzaniem produktów i półproduktów do spożycia. Jest obszerny – dosłownie. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda wentylacja w obiektach przemysłu spożywczego w nowoczesnym wydaniu.

Wentylacja w obiektach przemysłu spożywczego. Restrykcyjne wymagania

Obiekty przemysłu spożywczego to zwykle budynki, hale, chłodnie, mroźnie i bardzo wyspecjalizowane zakłady, jak młyny i browary, rzeźnie, czy gorzelnie. Skuteczna wentylacja w obiektach przemysłu spożywczego nie ma jednego wymiaru, zawsze jest projektowana indywidualnie. Musi spełniać wiele restrykcyjnych wymagań, które są uwarunkowane przez grupy przepisów, podobnie jak w branży gastronomicznej. Wentylacja musi odprowadzać zużyte powietrze, często z zanieczyszczeniami (za zanieczyszczenie uważamy też wydzielane ciepło i parę wodną) i dostarczać świeżego powietrza. Mówimy o wentylacji ogólnej i miejscowej. Jednym z ciekawych rozwiązań, które pojawiło się pewien czas temu na rynku, jest wentylacja kanałami tekstylnymi.

Poziome i pionowe kanały tekstylne do wentylacji obiektów przemysłowych

Kanały tekstylne są dziś wykorzystywane w systemach klimatyzacyjnych, grzewczych i wentylacyjnych. Są stosowane w różnego rodzaju halach przemysłowych, zakładach produkcyjnych i w miejscach użyteczności publicznej. Główne elementy wentylacji to kanały nawiewne, które zapewniają równomierny dopływ czystego powietrza do całego pomieszczenia. Tekstylne kanały wentylacyjne są często wybierane go obiektów przemysłu spożywczego ze względu na higieniczność, ale też niską cenę i lekką konstrukcję. Mniejszy ciężar to też mniej elementów potrzebnych do mocowania. To kanały wentylacyjne, które są alternatywą dla standardowych kanałów stalowych.