Jakie kanały wentylacyjne założyć w obiektach przemysłu spożywczego?

Wentylacja w przemyśle spożywczym jest wyjątkowo ważna, ponieważ obowiązują dziś bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące higieny, wszelkich zasad BHP i obchodzenia się z żywnością generalnie. Przemysł spożywczy definiujemy jako dział gospodarki, który zajmuje się wytwarzaniem produktów i półproduktów do spożycia. Jest obszerny – dosłownie. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda wentylacja w obiektach przemysłu spożywczego w nowoczesnym wydaniu.

Dlaczego warto izolować zbiorniki przemysłowe?

Stałe zbiorniki o dużych pojemnościach wykorzystywane w różnego rodzaju zakładach przemysłowych to głównie zbiorniki magazynowe i procesowe. W zależności od potrzeb, możliwości i opłacalności, mogą być montowane wewnątrz zakładowych hal lub w ich pobliżu (zbiorniki naziemne). Ze względu na konieczność zachowania konkretnych warunków w środku zbiorników warto je oddzielać odpowiednio dobranymi materiałami izolacyjnymi.

Gdzie najczęściej montuje się izolacje termiczne?

Izolacje termiczne kojarzymy głównie z budownictwem, ale ich zastosowanie jest znacznie szersze. Stosujemy je także do ochrony obiektów przemysłowych, konkretnych odcinków technologicznych, produkcyjnych, czy zbiorników, w magazynach i specjalistycznych pojazdach dostawczych. Wykorzystujemy izolacje termiczne zimnochronne i ciepłochronne. Zapewniamy dzięki nim odpowiednią temperaturę w danym miejscu, ale też redukujemy koszty eksploatacji.

Jak obniżyć koszty ogrzewania dużych powierzchni przemysłowych?

Jeszcze jakiś czas temu duże powierzchnie przemysłowe kojarzyły nam się głównie z surowymi wnętrzami, bo takie też rzeczywiście były, nie tylko dla naszych oczu. Ściany, posadzki i stropy z surowego żelbetu, czy stalowe konstrukcje nie do końca zabezpieczone nawet przed korozją. Dziś więcej i lepiej inwestujemy w przemysłowe powierzchnie. Zależy nam na trwałości, ale też na optymalizacji kosztów eksploatacji, w tym ogrzewania, a tu niezbędne wręcz są właściwe izolacje.

Rodzaje izolacji technicznych

Izolacje techniczne wykonuje się w celu utrzymania lub poprawy konkretnych warunków w różnego rodzaju instalacjach, rurach przesyłowych, kanałach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, systemach chłodniczych oraz zbiornikach przemysłowych. Wśród celów takich izolacji zwykle znaczenie ma poprawa efektywności energetycznej lub parametrów akustycznych bądź też ochrona przed szkodliwym działaniem określonych czynników np. wysokich temperatur, które mogą nieść ryzyko pożarów. O tym, jakie są podstawowe rodzaje izolacji technicznych, piszemy w dalszej części artykułu.

Czym charakteryzują się materiały do izolacji zimnochronnych?

Izolacje termiczne dzieli się na izolacje ciepłochronne i zimnochronne. Te pierwsze skutecznie chronią przed stratami ciepła, a te drugie przed wzrostem temperatur. Ich zastosowanie zgodne z przeznaczeniem pozwala istotnie ograniczyć wydatki na utrzymanie właściwej temperatury m.in. w obiektach przemysłowych. W poniższym artykule przedstawiliśmy charakterystykę materiałów wykorzystywanych w izolacjach zimnochronnych, które znajdują zastosowanie przy wykonywaniu izolacji rurociągów, zbiorników i kanałów wentylacyjnych m.in. w chłodniach czy magazynach. Sprawdź, czym wyróżniają się takie izolacje oraz jaki rodzaj materiałów wykorzystuje się do ochrony przed wykraplaniem i stratami energetycznymi.